Texas Instruments OPA2180IDR
Part Number
OPA2180IDR
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberOPA2180IDR
Part StatusActive
Amplifier TypeZero-Drift
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.8 V/µs
Gain Bandwidth Product2MHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias250pA
Voltage - Input Offset15µV
Current - Supply450µA
Current - Output / Channel18mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4 V ~ 36 V, ±2 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)