Home Product Index Integrated Circuits (ICs) PMIC - Voltage Regulators - Linear LP3990MF-1.2
Texas Instruments LP3990MF-1.2
Part Number
LP3990MF-1.2
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Texas Instruments
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLP3990MF-1.2
Part StatusObsolete
Output ConfigurationPositive
Output TypeFixed
Number of Regulators1
Voltage - Input (Max)6V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V
Voltage - Output (Max)-
Voltage Dropout (Max)0.2V @ 150mA
Current - Output150mA
Current - Supply80µA ~ 120µA
PSRR55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Control FeaturesEnable
Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C