| Part Number | LM5116HJD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6 V ~ 80 V |
| Frequency - Switching | 200kHz, 535kHz |
| Duty Cycle (Max) | - |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Ramp, Soft Start |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Package / Case | 20-CDIP (0.300", 7.62mm) Window |
| Supplier Device Package | 20-CDIP |
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG MULT CONFIG ADJ 16TSSOP
In Stock: 1748
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG MULT CONFIG ADJ 16TSSOP
In Stock: 154
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG MULT CONFIG ADJ 16TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG MULT CONFIG ADJ 16TSSOP
In Stock: 2500
Manufacturer: Texas Instruments
Description: EVALUATION BOARD FOR LM5000
In Stock: 5
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG MULT CONFIG ADJ 16WSON
In Stock: 2000
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG MULT CONFIG ADJ 16WSON
In Stock: 1000