| Part Number | LM3528TMX/NOPB |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | DC DC Regulator |
| Topology | Step-Up (Boost) |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Supply (Min) | 2.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output | 22V |
| Current - Output / Channel | 20mA |
| Frequency | 1.25MHz |
| Dimming | I²C |
| Applications | Backlight |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-WFBGA, DSBGA |
| Supplier Device Package | 12-DSBGA |
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG CTRLR BUCK/BOOST 16SOIC
In Stock: 7
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG CTRLR BUCK/BOOST 16SOIC
In Stock: 5000
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC REG CTRLR BUCK/BOOST 16DIP
In Stock: 473
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC USB POWER SWITCH 8-SOIC
In Stock: 1619
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM 14WSON
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM 14WSON
In Stock: 0