Texas Instruments LM2852YMXAX-1.0
Part Number
LM2852YMXAX-1.0
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG BUCK 1V 2A SYNC 14-TSSOP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Texas Instruments
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLM2852YMXAX-1.0
Part StatusObsolete
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.85V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output2A
Frequency - Switching500kHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad