| Part Number | DAC7728SPAG |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Settling Time | 15µs |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 9 V ~ 3.6 V, ±4.5 V ~ 18 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | String DAC |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case | 64-TQFP |
| Supplier Device Package | 64-TQFP (10x10) |
Manufacturer: Texas Instruments
Description: VOLTAGE-OUTPUT DIGITAL-TO-ANALOG
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC DAC 14BIT V-OUT 4CH VSON
In Stock: 3000
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC DAC 14BIT V-OUT 4CH TSSOP
In Stock: 1350
Manufacturer: Texas Instruments
Description: VOLTAGE-OUTPUT DIGITAL-TO-ANALOG
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC 16-BIT IOUT UNIPOL D/A 24CDIP
In Stock: 0