Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Logic - Counters, Dividers CD74HCT390M
Texas Instruments CD74HCT390M
Part Number
CD74HCT390M
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC DUAL DECADE RIP CONTR 16-SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Logic - Counters, Dividers
Texas Instruments
    0.21600/pcs
  • 10 pcs
    0.19020/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberCD74HCT390M
Part StatusActive
Logic TypeCounter, Decade
DirectionUp
Number of Elements2
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate27MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)