| Part Number | CD74HCT299M96 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Logic Type | Universal Shift Register |
| Number of Circuits | 8-Bit |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC
In Stock: 2500
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC
In Stock: 3800
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC
In Stock: 5750
Manufacturer: Texas Instruments
Description: IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-DIP
In Stock: 0