Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Logic - Counters, Dividers CD74HC93M96G4
Texas Instruments CD74HC93M96G4
Part Number
CD74HC93M96G4
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC COUNTER BINARY 4BIT 14SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Logic - Counters, Dividers
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberCD74HC93M96G4
Part StatusActive
Logic TypeBinary Counter
DirectionUp
Number of Elements1
Number of Bits per Element4
ResetAsynchronous
Timing-
Count Rate35MHz
Trigger TypeNegative Edge
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)