Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Logic - Multivibrators CD74HC423M96
Texas Instruments CD74HC423M96
Part Number
CD74HC423M96
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16-SOIC
Family
Logic - Multivibrators
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberCD74HC423M96
Part StatusActive
Logic TypeMonostable
Independent Circuits2
Schmitt Trigger InputNo
Propagation Delay25ns
Current - Output High, Low5.2mA, 5.2mA
Voltage - Supply2 V ~ 6 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)