Home Product Index Integrated Circuits (ICs) Logic - Specialty Logic CD74HC283M96
Texas Instruments CD74HC283M96
Part Number
CD74HC283M96
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC 4BIT BINARY FULL ADDER 16SOIC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Logic - Specialty Logic
Texas Instruments
Product Parameter
Part NumberCD74HC283M96
Part StatusActive
Logic TypeBinary Full Adder with Fast Carry
Supply Voltage2 V ~ 6 V
Number of Bits4
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)