Home Product Index Cables, Wires - Management Spiral Wrap, Expandable Sleeving NSN1.50NY
Techflex NSN1.50NY
Part Number
NSN1.50NY
Manufacturer
Techflex
Description
SLEEVING 1.5" X 200' YELLOW/NEON
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Techflex
In Stock 109 pcs
Product Parameter
Part NumberNSN1.50NY
Part StatusActive
TypeSleeving
Type AttributesExpandable
Diameter - Inside, Non-Expanded1.500" (38.10mm)
Diameter - Inside, Expanded2.000" (50.80mm)
Diameter - Outside, Non-Expanded-
MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
ColorYellow, Neon
Length200' (60.96m)
Wall Thickness0.070" (1.78mm)
Operating Temperature-40°C ~ 79°C