Home Product Index Cables, Wires - Management Spiral Wrap, Expandable Sleeving F6N1.50OR75
Techflex F6N1.50OR75
Part Number
F6N1.50OR75
Manufacturer
Techflex
Description
SELF WRAP 1.5" X 75' ORANGE
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Techflex
In Stock 100 pcs
Product Parameter
Part NumberF6N1.50OR75
Part StatusActive
TypeSelf Wrap
Type AttributesSplit Flexible Tube
Diameter - Inside, Non-Expanded1.500" (38.10mm)
Diameter - Inside, Expanded-
Diameter - Outside, Non-Expanded-
MaterialPolyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
ColorOrange
Length75.00' (22.86m)
Wall Thickness0.038" (0.96mm)
Operating Temperature-70°C ~ 125°C