Home Product Index Connectors, Interconnects Rectangular Connectors - Headers, Male Pins USS015H2
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine USS015H2
Part Number
USS015H2
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
CONN PLUG UNSHROUD HORIZON SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock 346 pcs
    38.67260/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberUSS015H2
Part StatusActive
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin
Pitch - Mating0.025" (0.64mm)
Style-
Shrouding-
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Contact Length - Mating-
Contact Length - Post-
Overall Contact Length-
Insulation Height-
Contact Shape-
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish - Post-
Contact Material-
Insulation Material-
Features-
Operating Temperature-
Ingress Protection-
Material Flammability Rating-
Insulation Color-
Related Products
USS 2-T220 1.00 OHM 0.1% 3PPM
Manufacturer: Riedon
Description: RES SMD 1 OHM 0.1% 10W D2PAK
In Stock: 0
USS 2-T220 1.50 OHM 0.1% 3PPM
Manufacturer: Riedon
Description: RES SMD 1.5 OHM 0.1% 10W D2PAK
In Stock: 0
USS 2-T220 10.00 OHM 0.1% 3PPM
Description: RES SMD 10 OHM 0.1% 10W D2PAK
Description: RES SMD 100 OHM 0.1% 6W D2PAK
Description: RES SMD 1K OHM 0.1% 6W D2PAK
Description: RES SMD 10K OHM 0.1% 6W D2PAK
USS 2-T220 15.00 OHM 0.1% 3PPM
Description: RES SMD 150 OHM 0.1% 6W D2PAK
Description: RES SMD 1.5K OHM 0.1% 6W D2PAK