TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine STM015L4HN
Part Number
STM015L4HN
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
CONN RCPT 15POS DL VERT SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock 96 pcs
    135.48000/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberSTM015L4HN
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.025" (0.64mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.040" (1.01mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Insulation Color-
Insulation Height0.223" (5.66mm)