TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine STL025L2AN
Part Number
STL025L2AN
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
CONN RCPT 25POS SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock 136 pcs
    96.61500/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberSTL025L2AN
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.025" (0.64mm)
Number of Rows2
Row Spacing - Mating0.040" (1.01mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Insulation Color-
Insulation Height0.126" (3.20mm)