TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine SSM037L2AQ
Part Number
SSM037L2AQ
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description
CONN RCPT 37POS HORIZON SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock 83 pcs
    161.88800/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberSSM037L2AQ
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
StyleBoard to Cable/Wire
Number of Positions37
Number of Positions LoadedAll
Pitch - Mating0.025" (0.64mm)
Number of Rows1
Row Spacing - Mating-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Insulation Color-
Insulation Height0.086" (2.18mm)