Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps RTS3TA12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RTS3TA12
Part Number
RTS3TA12
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
TE Connectivity
TE Connectivity
    4.09500/pcs
  • 10 pcs
    3.83750/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberRTS3TA12
Part StatusActive
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC