Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps PT52A024B
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PT52A024B
Part Number
PT52A024B
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 24V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
TE Connectivity
TE Connectivity
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberPT52A024B
Part StatusObsolete
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current30.8mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)6A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC