Home Product Index Connectors, Interconnects Terminal Blocks - Adapters PCB1B28AG
TE Connectivity AMP Connectors PCB1B28AG
Part Number
PCB1B28AG
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN TERM BLK CARD EDGE 28POS
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Terminal Blocks - Adapters
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock 356 pcs
    37.97760/pcs
  • 96 pcs
Product Parameter
Part NumberPCB1B28AG
Part StatusActive
Convert From (Adapter End)Terminal Blocks, Screw Connection, 28 Pos, 2 Rows
Convert To (Adapter End)Card Edge Connector, 28 Pos
Mounting TypeBoard Mounted
Wire Gauge14 AWG