Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps PB134012
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays PB134012
Part Number
PB134012
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
TE Connectivity
TE Connectivity
    0.78000/pcs
  • 10 pcs
    0.72900/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
Product Parameter
Part NumberPB134012
Part StatusActive
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current30mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage400VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC