Home Product Index Connectors, Interconnects Circular Connectors MS27468T25F24JB
TE Connectivity Deutsch Connectors MS27468T25F24JB
Part Number
MS27468T25F24JB
Manufacturer
TE Connectivity Deutsch Connectors
Description
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Circular Connectors
TE Connectivity
TE Connectivity
In Stock 10 pcs
    59.75000/pcs
  • 5 pcs
    56.87000/pcs
  • 10 pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMS27468T25F24JB
Part StatusActive
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Voltage - Rated-
Current Rating13A, 23A