Home Product Index Cable Assemblies Flat Flex, Ribbon Jumper Cables FST-21.5A-20
TE Connectivity AMP Connectors FST-21.5A-20
Part Number
FST-21.5A-20
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CABLE FLXSTRP 20POS 2.54MM 1.5"
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Flat Flex, Ribbon Jumper Cables
TE Connectivity
TE Connectivity
Product Parameter
Part NumberFST-21.5A-20
Part StatusActive
Cable TypeFlexstrip
Number of Conductors20
Pitch0.100" (2.54mm)
Length1.500" (38.10mm)
Length - Exposed Ends0.125" (3.18mm)