| Part Number | CS3254-000 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Tubing, Flexible |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 |
| Length | - |
| Inner Diameter - Supplied | 0.071" (1.80mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.023" (0.58mm) |
| Recovered Wall Thickness | 0.015" (0.38mm) |
| Material | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Features | Fluid Resistant, Impact Resistant, Strain Resistant |
| Color | Clear |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Shrink Temperature | 95°C |