| Part Number | CB5159-000 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Type | Tubing, Semi Rigid |
| Shrinkage Ratio | 5.6 to 1 |
| Length | 0.833' (254.00mm, 10.00") |
| Inner Diameter - Supplied | 3.000" (76.20mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.750" (19.05mm) |
| Recovered Wall Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Features | Flame Retardant |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -55°C ~ 90°C |
| Shrink Temperature | 90°C |
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 43
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description: SIGMAFORM TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 43
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 10
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 15
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEAT SHRINK TUBING
In Stock: 0