| Part Number | CB5083-000 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Tubing, Semi Rigid |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 |
| Length | 100.0' (30.5m) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.750" (19.05mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.220" (5.59mm) |
| Recovered Wall Thickness | 0.060" (1.52mm) |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Features | Flame Retardant |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -55°C ~ 90°C |
| Shrink Temperature | 90°C |
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEATSHRINK TUBING FR SIZE 3X25'
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Description: SIGMAFORM TUBING
In Stock: 37
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEATSHRINK TUBING SIZE 4X25'
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEATSHRINK TUBING FR SIZE 4X25'
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Raychem Cable Protection
Description: HEATSHRINK TUBING FR SIZE 4X4'
In Stock: 25