| Part Number | AT099-35 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Tubing, Flexible |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Length | 0.164' (50.00mm, 1.97") |
| Inner Diameter - Supplied | 0.480" (12.19mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.250" (6.35mm) |
| Recovered Wall Thickness | 0.048" (1.21mm) |
| Material | Elastomer |
| Features | Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -75°C ~ 150°C |
| Shrink Temperature | 150°C |
Manufacturer: Amphenol Sine Systems Corp
Description: CONN RCPT 8POS 14-20AWG SIZE 16
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Sine Systems Corp
Description: AT RECEPTACLE, 8 PIN (GOLD) PCB,
In Stock: 270
Manufacturer: Amphenol Sine Systems Corp
Description: AT RECEPTACLE, 8 PIN (GOLD) PCB,
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Sine Systems Corp
Description: AT RECEPTACLE, 8 PIN (NICKEL) PC
In Stock: 0