| Part Number | A1AXB-4036M |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Socket to Cable |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Connector | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Cable | 0.050" (1.27mm) |
| Length | 3.00' (914.40mm) |
| Features | - |
| Color | Multiple, Ribbon |
| Shielding | Unshielded |
| Usage | - |
| Cable Termination | IDC |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE-ASN10A/ AE10G / X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE- ASN10A/ AE10M / X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE-ASN14A/ AE14G / X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE- ASN14A/ AE14M / X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE-ASN24A/ AE24G / X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE- ASN24A/ AE24M / X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE-ASN30A/ AE34G / X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE- ASN30A/ AE34M / X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE- ASC10B/AE10G/X
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity AMP Connectors
Description: IDC CABLE- ASC10B/AE10M/X
In Stock: 0