| Part Number | 87690-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Style | Board to Board or Cable |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Contact Length - Mating | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post | 0.155" (3.94mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.440" (11.18mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Features | - |
| Operating Temperature | - |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Insulation Color | Black |
Manufacturer: Belden Inc.
Description: CABLE 2 COND 18AWG SHLD 1000'
In Stock: 3
Manufacturer: Belden Inc.
Description: CABLE 2COND 18AWG CHROME 250'
In Stock: 4
Manufacturer: Belden Inc.
Description: CABLE 2COND 18AWG CHROME 500'
In Stock: 2