| Part Number | 86147-9 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Single Post |
| Terminal Style | Smooth |
| Pin Size - Above Flange | 0.031" x 0.062" (0.79mm x 1.57mm) Rectangular |
| Pin Size - Below Flange | 0.031" x 0.062" (0.79mm x 1.57mm) Rectangular |
| Length - Above Flange | - |
| Length - Below Flange | - |
| Length - Overall | 0.748" (19.00mm) |
| Flange Diameter | - |
| Mounting Hole Diameter | 0.078" (1.98mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Insulation | Non-Insulated |
| Board Thickness | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin-Lead |
| Contact Finish Thickness | 100µin (2.54µm) |
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN RCPT 3POS PNL MT RA PIN M12
In Stock: 64
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN RCPT 3POS PNL MT RA SKT M12
In Stock: 50
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN RCPT 4POS PNL MT RA PIN M12
In Stock: 32
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN RCPT 4POS PNL MT RA SKT M12
In Stock: 50
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN RCPT 5POS PNL MT RA PIN M12
In Stock: 3
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN RCPT 5POS PNL MT RA SKT M12
In Stock: 55
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN RCPT 8POS PNL MT RA PIN M12
In Stock: 97
Manufacturer: NorComp Inc.
Description: CONN RCPT 8POS PNL MT RA SKT M12
In Stock: 118