| Part Number | 829575-4 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Connector Type | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | 98.4µin (2.5µm) |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.256" (6.50mm) |
| Contact Length - Post | 0.120" (3.05mm) |
| Operating Temperature | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 1 POS R/A SIP PCB
In Stock: 478
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 2 POS R/A SIP PCB
In Stock: 415
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 3 POS R/A SIP PCB
In Stock: 161
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 4 POS R/A SIP PCB
In Stock: 155
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 5 POS R/A SIP PCB
In Stock: 116
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 6 POS R/A SIP PCB
In Stock: 154
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 7 POS R/A SIP PCB
In Stock: 636
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 8 POS R/A SIP PCB
In Stock: 148
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: HEADER 9 POS R/A SIP PCB
In Stock: 0