| Part Number | 796595-2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Wire Entries | 3 |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) |
| Number of Rows | 1 |
| Current Rating | 20A |
| Voltage Rating | 300V |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Top Termination | Screws with Captive Plate |
| Bottom Termination | PC Pin |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) |
| Features | Positions Stamped |
| Color | Black |