| Part Number | 796463-2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 2 |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Current | 10A |
| Voltage | 300V |
| Wire Gauge | 14-22 AWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Termination | Screwless - Spring Cage, Tension Clamp |
| Features | - |
| Color | Green |