| Part Number | 6EEB1 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Style | IEC 320-C14 |
| Connector Type | Receptacle, Male Blades |
| Current - IEC | 6A |
| Voltage - IEC | 120/250VAC |
| Current - UL | 6A |
| Voltage - UL | 250VAC |
| Filter Type | Filtered (EMI, RFI) - Commercial |
| Fuse | No |
| Number of Positions | 3 |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange |
| Termination | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Switch Features | - |
| Features | Front or Rear Side Mount |
| Fuse Holder, Drawer | - |
| Panel Cutout Dimensions | Variable Size |
| Panel Thickness | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Ingress Protection | - |
| Approvals | CSA, UL, VDE |
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SOLDER
In Stock: 718
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER
In Stock: 1629
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
In Stock: 466
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
In Stock: 684
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
In Stock: 1307
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
In Stock: 257
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SOLDER
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER
In Stock: 385
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER
In Stock: 0
Manufacturer: Amphenol Commercial Products
Description: CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
In Stock: 0