| Part Number | 647075-3 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | - |
| Contact Length - Mating | 0.290" (7.37mm) |
| Contact Length - Post | 0.135" (3.43mm) |
| Overall Contact Length | 0.550" (13.97mm) |
| Insulation Height | 0.347" (8.81mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Features | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Black |
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1"
In Stock: 521
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.5"
In Stock: 670
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 1.75"
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 2.5"
In Stock: 0