| Part Number | 641202-4 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Unshrouded |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | - |
| Contact Length - Mating | 0.400" (10.16mm) |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Overall Contact Length | 0.650" (16.51mm) |
| Insulation Height | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Shape | Square |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Features | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Insulation Color | Natural |
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 36COND 24AWG 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 36COND 24AWG 500'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 36COND 24AWG 100'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 50COND 24AWG 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 50COND 24AWG 500'
In Stock: 0