| Part Number | 640901-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Header |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.250" (6.35mm) |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30µin (0.76µm) |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.580" (14.73mm) |
| Contact Length - Post | 0.155" (3.94mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: 9316, REAR ACCESSORY RM, 07
In Stock: 0