| Part Number | 638097-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | - |
| Contact Type | Tab |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Number of Positions | 12 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.205" (5.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating | 0.276" (7.00mm) |
| Contact Length - Post | 0.146" (3.70mm) |
| Overall Contact Length | - |
| Insulation Height | 0.756" (19.20mm) |
| Contact Shape | Rectangular |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features | Board Lock, Mounting Flange |
| Operating Temperature | - |
| Ingress Protection | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Insulation Color | Black |
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
In Stock: 67
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 26POS PNL MNT
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
In Stock: 0
Manufacturer: EDAC Inc.
Description: CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
In Stock: 0