| Part Number | 61436-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Oval |
| Stud/Tab Size | - |
| Thickness | 0.025" (0.64mm) |
| Width - Outer Edges | 0.370" (9.40mm) |
| Length - Overall | 0.772" (19.61mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 16-22 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | Inner Teeth, Serrated Termination |
| Color | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD
In Stock: 1828
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
In Stock: 168
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
In Stock: 1353
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
In Stock: 49
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD
In Stock: 541
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
In Stock: 251