| Part Number | 61352-1 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | D-Shaped |
| Stud/Tab Size | 10 Stud |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Width - Outer Edges | 0.550" (13.97mm) |
| Length - Overall | 1.105" (28.07mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 6-10 AWG |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: R CPLG INNER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: RING CPLG INNER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: R CPLG INNER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: RING CPLG INNER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: R CPLG INNER
In Stock: 0
Manufacturer: TE Connectivity Deutsch Connectors
Description: RING CPLG INNER
In Stock: 0