| Part Number | 55995-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Flat Sided, Tubular |
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud |
| Thickness | 0.177" (4.50mm) |
| Width - Outer Edges | 0.985" (25.02mm) |
| Length - Overall | 3.110" (78.99mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp, Funnel Opening |
| Wire Gauge | 4/0 AWG (Al), 3/0 AWG (Cu) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE HOLDER RADIAL 250V 6.3A PCB
In Stock: 1001
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE HOLDER RADIAL 250V 6.3A PCB
In Stock: 0