| Part Number | 55834-2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Terminal Type | Flat Sided, 2 Holes, Tubular |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Thickness | 0.082" (2.08mm) |
| Width - Outer Edges | 0.627" (15.92mm) |
| Length - Overall | 2.940" (74.68mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp, Funnel Opening |
| Wire Gauge | 4 AWG (Al), 6 AWG (Cu) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | High Temperature |
| Color | - |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Silver |