| Part Number | 55830-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Standard |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud |
| Terminal Style | Single Stud Hole |
| Tab Thickness | 0.430" (10.92mm) |
| Length - Overall | 4.400" (111.76mm) |
| Width - Outer Edges | 1.420" (36.07mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp, Barrel |
| Wire Gauge | 600 MCM (kcmil) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Features | - |
| Color | - |