| Part Number | 55679-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Flat Sided |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Thickness | 0.045" (1.14mm) |
| Width - Outer Edges | 0.398" (10.11mm) |
| Length - Overall | 1.846" (46.89mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 6 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Features | - |
| Color | Blue |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |