| Part Number | 53703-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Tubing, Semi Rigid |
| Shrinkage Ratio | 3 to 1 |
| Length | 25.0' (7.6m) |
| Inner Diameter - Supplied | 1.500" (38.10mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.500" (12.70mm) |
| Recovered Wall Thickness | 0.140" (3.56mm) |
| Material | Polyolefin (PO) |
| Features | Fluid Resistant |
| Color | Black |
| Operating Temperature | -55°C ~ 110°C |
| Shrink Temperature | 90°C |
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK
In Stock: 0
Manufacturer: Wakefield-Vette
Description: HEATSINK DC/DC QUARTER BRICK
In Stock: 0