| Part Number | 534975-2 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board |
| Number of Positions | 120 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15µin (0.38µm) |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.238" (6.05mm) |
| Contact Length - Post | 0.115" (2.92mm) |
| Operating Temperature | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 100'
In Stock: 0