| Part Number | 534650-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board |
| Number of Positions | 40 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50µin (1.27µm) |
| Insulation Color | Blue |
| Insulation Height | 0.400" (10.16mm) |
| Contact Length - Post | 0.235" (5.97mm) |
| Operating Temperature | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish - Post | Tin-Lead |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | Mating Guide, Sealed |
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 4COND 22AWG 1000'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 500'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 100'
In Stock: 0