| Part Number | 533656-7 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Type | Female Socket |
| Style | Board to Board |
| Number of Positions | 200 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30µin (0.76µm) |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.400" (10.16mm) |
| Contact Length - Post | 0.500" (12.70mm) |
| Operating Temperature | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Mated Stacking Heights | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | Mating Guide |
Manufacturer: Aavid Thermalloy
Description: BOARD LEVEL HEAT SINK
In Stock: 0
Manufacturer: Aavid Thermalloy
Description: HEATSINK TO-220 SOLDERPIN/CLIP
In Stock: 2954