| Part Number | 52307-1 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 2 Stud |
| Thickness | 0.031" (0.79mm) |
| Width - Outer Edges | 0.182" (4.62mm) |
| Length - Overall | 0.731" (18.57mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Features | Insulation Restriction, Serrated Termination |
| Color | Red, Red Stripe |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN SOCKET PGA 68POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-CABLE 5'
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-CABLE 7'
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-CABLE 10'
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-CABLE 12'
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-CABLE 14'
In Stock: 0