| Part Number | 52284-2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Terminal Type | Circular |
| Stud/Tab Size | 6 Stud |
| Thickness | 0.031" (0.79mm) |
| Width - Outer Edges | 0.375" (9.53mm) |
| Length - Overall | 0.946" (24.03mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Termination | Crimp |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Insulation | Insulated |
| Features | Insulation Restriction, Offset Holes, Serrations |
| Color | Red, Red Stripe |
| Contact Material | Copper |
| Contact Finish | Tin |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN SOCKET PGA 68POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN SOCKET PGA 132POS GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-PLUG 5'
In Stock: 0
Manufacturer: CNC Tech
Description: CABLE MOD 4P4C PLUG-PLUG 7'
In Stock: 0